Degtinė
Degtinė – tai stiprus alkoholinis gėrimas gali būti gaminamas iš labai daug rūšių augalų: pradedant melasu ir bulvėmis ir baigiant grūdais. Rektifikuotas spiritas maišomas su minkštu vandeniu, o gautas mišinys filtruojamas per smėlio, aktyviosios anglies ar keraminius filtrus.
Degtinės gamybai būtino spirito atradėjai tikriausiai visiems laikams liks istorijos ūkuose. Labiausiai nuopelnais nepasidalina rusai ir lenkai. Yra nuomonė, kad tai gali būti ir arabų arba šiaurės Europos tautų atradimas. Tačiau pasaulyje populiarus degtinės pavadinimas ,,vodka” yra kilęs nuo rusiško žodžio ,,voda”.
Žinoma, jog pradžioje spiritas ir iš jo pagaminta degtinė buvo geriami lyg vaistai. Vėliau vieningai nuspręsta, kad degtinė puikus stiprusis gėrimas, tinkamas visomis progomis ir dabar tai yra vienas universaliausių ir populiariausių stipriųjų gėrimų pasaulyje.
Žaliava. Spiritui gaminti tinka beveik visos daug krakmolo turinčios žemės ūkio kultūros – bulvės, kviečiai, rugiai, kukurūzai. Tačiau degtinė iš aukštos kokybės grūdų yra pelniusi didžiausią pripažinimą.
Fermentacija. Vandens ir grūdų miltų mišinio fermentacija – tai pirmasis degtinės gamybos etapas. Fermentacijos metu į mišinį dedami reikalingi priedai. Fermentacijai pasibaigus, gaunamas apie 8% alkoholio koncentracijos mišinys bei daug šalutinių produktų.
Distiliacija. Mišinys distiliuojamas, kol gaunamas 85 – 90% koncentracijos spiritas. Distiliacija gali būti dviejų rūšių: nenutrūkstama ir pertraukiama. Pirmieji degtinės distiliavimo katilai - alchemikų įrangos kopijos. Su pramonės plėtra atėję nenutrūkstamos distiliacijos katilai patobulino gamybos technologiją, taupiau naudojo žaliavą. Regis keista, bet šiuo metu “premium” klasės degtinių gamyboje madinga grįžti prie tradicinių degtindarystės metodų. Puodiniai aparatai leidžia atskirti distiliavimo ciklo pradžioje bei gale išskiriamą nekokybišką spiritą.
Rektifikacija. Tai nereikalingų priemaišų pašalinimo procesas. Natūralus spiritas yra varomas per keletą kolonų, kurių kiekviena yra skirta tam tikrų nepageidautinų priemaišų pašalinimui. Rezultatas – kokybiškas 96% grynas spiritas.
Paralelinė distiliacija. Tai rinktinių grūdų masės distiliacija, kurios metu gautas spiritas naudojamas gėrimo charakteriui suteikti. Paralelinės distiliacijos spiritas maišomas su rektifikuotu spiritu. Gautas 95% spiritas įgauna vos juntamą grūdų prieskonį. Būtent ši gamybos proceso dalis visose gamyklose yra griežtai saugoma paslaptyje.
Maišymas su vandeniu. Šis gamybos etapas skirtas gauti reikalingo stiprumo degtinei. Spiritas dažniausiai maišomas su šaltinio vandeniu – ypatingai tyru ir skaidriu. Vandens minkštumas tiesiogiai įtakoja degtinės švelnumą. Tačiau gamintojai turi būti atsargūs – per minkštas vanduo gali sumenkinti degtinės skonio išraiškingumą. Filtracija. Smėlis, aktyvioji anglis, specialūs keraminiai ir netgi koralų filtrai naudojami degtinės filtravimui. Kuo tyresnis ir skaidresnis gėrimas, tuo labiau jis vertinamas žinovų.
Degtinės rūšys:
neutrali
aromatizuota
Degtinė geriama:
gryna (būtinai atšaldyta!)
su ledu arba maišoma į daugybę kokteilių
NETRADICINĖS DEGTINĖS
CACHACA
Cachaca – braziliška cukranendrių degtinė, gaminama iš rankomis skintų šviežių cukranendrių distiliato. Šiuo metu šis gėrimas populiarėja pasaulyje ir tampa būtinu madingų kavinių, klubų ir naktinių barų gėrimu. Brazilai PITU geria gryną arba maišo kokteilyje, kurio pavadinimas - Kaipirinija. Be šio kokteilio neapsieina nei vienas gyvybingo bei uždegančio ritmo kupinas braziliškas vakarėlis. Klasikinis kokteilis su Pitu Cachaca maišomas su žalia citrina, ruduoju cukrumi ir daug grūsto ledo.
Ouzo Metaxa
Viduržemio jūros regiono gyventojai jau seniai žavi visą pasaulį savo gabumais ir charakteriu. Jie išlaiko tradicijas ir vertina modernumą, kartu yra aistringi ir ramūs, gyvybingi ir gero būdo, puikiai suderina paprastumą ir rafinuotumą, todėl jiems neįmanoma atsispirti. Pripažintas graikų gėrimas OUZO perteikia viso regiono dvasią, kiekviename jo lašelyje atsispindi tautos gabumai ir aistra gyvenimui. OUZO gaminamas pagal ypatingą, laiko patikrintą Mažosios Azijos receptą. OUZO nepriskiriamas jokiai gėrimų kategorijai, nes pats atstovauja atskirai kategorijai. Jį gaminant naudojama net penkiolika prieskonių (anyžių sėklos, paprastasis pankolis, kalendros ir kt.), suteikiančių OUZO išskirtinį aromatą ir skonį. Tradiciškai įprastas OUZO vartojimo būdas – ragauti jį vieną. Itin populiaru šį graikišką gėrimą patiekti taurėje su ledu ar sumaišytą su labai atšaldytu mineraliniu vandeniu. Ledo tirpsmo vanduo, maišydamasis su OUZO, netikėtai padaro šį gėrimą neperregimą. Be abejo, šaltas gėrimas dar labiau pabrėžia gaivinamąsias OUZO savybes.
GRAPPA
Ttai bespalvis, iš išspaustų vynuogių distiliuotas gėrimas. Puikiausias metas ragauti - sočių pietų ar vakarienės pabaigoje. Aromatas puikiausiai atsiskleidžia, kai atšaldyta grapa skanaujama iš siaurų, aukštesnių nei įprasta taurelių.