Konjakas

Konjakas – tai Konjako (Cognac) regione Prancūzijoje iš vyno spirito (eau-de-vie, pranc. gyvybės vanduo) gaminamas gėrimas. Panašūs produktai gaminami kitose Prancūzijos vietose ar apskritai kitose pasaulio šalyse vadinami brendžiais.

Konjako regionas pagal dirvožemio savybes yra skirstomas į šešias sritis, vadinamas „Cru“. Tai Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fin Bois, Bon Bois ir Bois Ordinaire. Kiekviena sritis duoda savitą vyno spiritą – labiausiai vertinamas Borderies - konjakas čia yra labai švelnus ir turtingo skonio. Grande ir Petite Champagne konjakai taip pat labai vertingi, ypač savo aromatu, o Fin Bois ir Bon Bois sričių spiritai dažniausiai naudojami maišymui. Bois Ordinaires srieties konjakas yra savitas, maišymui dėl savo specifinio jūros skonio netinka, tad jis beveik visas parduodamas vietoje.

Klasikiniai konjakai gaunami maišant dešimtis, kartais net šimtus įvairių vyno spiritų. Maišomi ne tik skirtingo brandinimo, bet ir skirtingų sričių vyno spiritai. Konjako meistrai parenka komponentus ir nustato proporcijas taip, kad metai iš metų Jūsų pamėgto konjako skonis išliktų toks pats.

Konjako pasaulyje figūruoja dideli ir maži gamintojai, vadinami Konjako namai. Nors mažieji gamina tikrai puikią produkciją, jų ištekliai labai riboti – maži vynuogynai, maža spirito žaliavos įvairovė, nepakankamos brandinamų konjakų atsargos. Didieji konjako namai – Hennessy, Camus, Remy Martin, tapę „dideliais“ dėl per šimtmečius įgyto pasaulinio pripažinimo, turi milžiniškas konjako saugyklas, vertingiausią vyno spirito žaliavą ir geriausius konjako maišymo meistrus, todėl rinkdamiesi jų konjaką niekada neapsiriksite – juk neveltui juos rinkosi karaliai ir carai.

 

Konjako žymėjimas 

  • VS – Labai ypatingas (Very special), brandintas ne mažiau nei 2,5 metų
  • VSOP – Labai ypatingas, senas ir blyškus(Very special old pale), brandintas ne mažiau nei 4 metus.
  • XO, Napoleon - Labai senas (Extra Old), brandintas ne mažiau nei 6 metus.

 

Konjako namai Camus (Kamiu) sukūrė švelnų ir subtilų Napoleon kategorijos konjaką moterims ir pavadino jį Napoleono žmonos Josephine (Žozefina) vardu.

Tokią minimalią brandinimo trukmę nustatė Konjako įstatymas, tačiau daugelis didžiųjų konjako namų parduoda žymiai ilgiau, nei reikalaujama, išlaikytą konjaką.

Alternatyvus žymėjimas – žvaigždutės, reiškiančios brandinimo trukmę metais. Kadangi visi konjakai yra maišyti, ant butelio nurodomas jauniausio panaudoto vyno spirito amžius.